Renkli dünyasını camla buluşturuyor 

 

Kişgem’de açtığı Füzyon atölyesinde ürettiği ürünlere hayal dünyasını aktaran Sakine Kale, bir çok firmanın ilgisini çekiyor. Kale,  oluşturduğu objeler için: “Çoğu tasarımım ev işi yaparken aklıma geliyor.” diyor.

    Cam tasarımcısı Sakine Kale, 1998 yılında Çocuk Gelişimi’nden mezun olmuş. Sekiz yıl ana okulu öğretmeni olarak Maltepe Kız Meslek Lisesi’nde anaokulu öğretmen yardımcılığı görevinde bulunmuş. Cama olan yakınlaşmasının o dönemlerde oluştuğunu söyleyen Kale: “Çocukların evlerine götürmeleri için bardaklara desenler işliyorduk. O zamanlar ilgimi çekmişti.” diyor. Babasının beklenmedik vefatıyla kendi hayatının akışının da değiştiğini ifade eden Kale, 2007 yılında Beykoz Cam Ocağı Vakfı’na kayıt yaptırır. Üfleme ve Füzyon alanlarından ders alır. O günleri: ”Daha çubukları bile kaldıramıyordum. Ben buraya niye geldim diye iki gün sürekli ağlamıştım.” diyerek yad ediyor.

    İlk 25 günde iki vazoyu bitirdiğinde hem çok heyecanlandığını hem de çok tedirgin olduğunu kaydeden Kale: “35 yaşındayım. Çok geciktim diye düşünüyordum. Ama orada 70 yaşında yurt dışından gelen öğrencileri görünce ben ne yapıyorum, niye üzülüyorum ki dedim. Kendimi atölye kurmayı düşlerken buldum. Herhalde, öğrenme arzusunda.” diyor. Mucize gibi geldi.

Sakine Kale: “Yaptığımız ürünlerimizi Pendik Belediyesinin Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi satış mağazası olması hayatımız için çok önemli.” diyor.

 

    Beykoz Cam Atölyesi’ndeki öğreniminden sonra camdan uzak kalmamak için mimar bir arkadaşının Gülpınar – Küçükçekmece’deki atölyesine altı buçuk yıl gidip geldiğinin altını çizen Sakine Kale: ”Hem çok devam etmek istiyordum hem de imkanlarım çok kısıtlıydı. Pendik Belediyesi’nin 2009 yılında Cam Kursu açtığını duydum. Bir mucize gibi geldi. Ellişer kişilik kurslarda derse başladık. Kursa katılan 250 öğrenci arasında eleme yapıldı. Seçilen 25 kişi arasında ben de vardım. Böylelikle ayrıca altı aylık bir eğitim almaya hak kazandım.

Herşey pratikle oluyor

     Cam tasarımcısı Sakine Kale şöyle devam ediyor: “Eğitim tabiî ki şart! İlerleme kaydetmek, kendi sınırlarını keşfetmek o sınırları zorlamak sadece pratik ile gerçekleşiyor. Deneme yanılmayla oluyor. Bunun içinde çok sevmek, çok çalışmak gerekiyor”

İlk Sergi

   İlk işinin bir sergi açmak olduğunu ifade eden Sakine Kale: “Sergi önerisini aldığımdan on gün önce kolumda sinir sıkışması nedeniyle ameliyat olmuştum. Kaftan sergiydi. Oldukça zor bir süreçti. Pendik Endüstri Teknik Meslek Lisesi’nin öğrencileriyle beraber hazırladık.” diyerek sergiden sonra kendisi için yeni bir dönemin oluştuğunu belirtti  ve sözlerini: “İlk zamanlarda işim iyi gidecek mi diye çok korkmuştum. Siparişleri aldıkça, ürettiklerimin satılmaya başlamasıyla derin bir nefes aldım.”şeklinde tamamladı.

Daha çömeziz!

Kısacası renkli camları desene göre kesip üst üste dizip fırınlamak işleminin adı olan Füzyonun her insanın rahatlıkla yapabileceğini söyleyen Kale, üflemenin oldukça zor olduğunu söylüyor.

Bulaşık yıkarken ne yapacağım aklıma geliyor

   Ürettiği sanatsal çalışmalarının genellikle evde ev işi yaparken yani bulaşık yıkarken, yemek yaparken aklına geldiğini ve hemen bunu not aldığını söyleyen Kale: “Bu objenin küçük bir numunesini yapıyorum. Güzel olmadığını görüyorum. Değiştiriyorum, sınır yok! İstediğiniz şeye yavaş yavaş şekil verebiliyor, yeni teknikler geliştirebiliyorsunuz.”

Bu hayalimi uçurup elimden kaybedemem

    Şu anda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bakış açım tamamen değişti. Bir şeylerin değişebileceğine inanıyorum. Şanlıyım, o çok güzel projenin içinde bulundum. Kişgem’in verdiği destek benim için büyük avantaj oldu. Farklı teknikler de uygulayarak işimi geliştirmek istiyorum. Bir duvar saati firması üzerine gül objesi koyarak satmak istiyor ürünü. Bana gül objesi yapmam için teklifte bulundular. Bir dekorasyon firması dekoratif ürünler üretmem için sipariş verdi.

Doğadaki renk geçişlerini camda da uygulamayı çok seviyorum.

 

 Tüm Haberler

eNroll BPBu sitenin tüm hakları www.pendikkisgem.org'a aittir. ©2010