İş'te Kadının Gücü'Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme Programı Yenilik Transferi’ hibesi ile yürütülen, ‘İş Geliştirmede Kadın Entegrasyonu (Win-Bus) Projesi’ kapsamında Pendik Belediyesi tarafından düzenlenen "Türkiye'de Kadın Girişimciliği: İş'te Kadının Gücü" konulu panel Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapıldı.'

Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin’in açılış konuşması ile başlayan panel, Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Fatih Hasdemir, AK Parti Milletvekili Mihrima Belma Satır, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan ve Pendik Kaymakamı Cafer Odabaş’ın konuşmaları ile devam etti. Girişimcilik ve Avrupa çalışmaları konusunda faaliyetlerde bulunan birçok kurum ve girişimcilere hitap eden konuşmaların ardından, Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. Rana Özen Kutaniş’in moderatörlüğünde başlayan panelde Kutaniş, 1999 depremi sonrasında Sakarya’da oluşan girişimcilik araştırmasını anlattı.

Konuşmasında, girişimcilik ruhunun kültürümüzde var olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Kenan Şahin, Winbus Projesi ile yeni ve başarılı projelere tanık olacaklarından emin olduğunu söyledi. Şahin, Pendik Belediyesinin de desteğiyle faaliyet gösteren KİŞGEM’de çok başarılı işler yapıldığını, özellikle unutulmaya yüz tutmuş sanatlara yönelik gerçekleştirilen üretim sayesinde birçok kişinin kendi ekmeğini kendisinin kazandığını ifade etti.

 

Kaliteli işgücü olmadan diğer faktörlerin bir önemi yok.”

Etkinlikte, KOSGEB’in destek programları hakkında ayrıntılı bilgi veren KOSGEB Girişimciliği Geliştirme Müdürü Necla Haliloğlu ise, kadınlara yönelik eğitim programlarını daha da geliştireceklerini belirterek, “Bize getirilen projeler ile yapabileceklerimiz, girişimcilerimizin yapabilecekleri ile sınırlı, bu unutulmamalı.”dedi. AB Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Fatih Hasdemir de, kaliteli insan yetiştirmeye önem verilmesi gerektiğini ifade ederek; “Kaliteli işgücü ve üretim olmadan diğer faktörlerin bir önemi yok. Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi öncelik nitelikli ve kaliteli insan yetiştirmeye verilmeli” şeklinde konuştu.

Pendik Kadın Girişimci İş Geliştirme Merkezi Yöneticisi Nesrin Çıklabakkal da, Pendik Belediyesi ve İş Geliştirme Merkezi’nin kadın girişimciliği çalışmaları ve girişimcilere yönelik destekleri konusunda konuştuğu panel, Okan Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayşenur Topçuoğlu, KAGİDER Yönetim Kurulu üyesi Münteha Adalı ile PESİAD Üyesi Zeynep Çiftçi’nin konuşmalarının ardından sona erdi.

 
   

 

 Tüm Haberler

eNroll BPBu sitenin tüm hakları www.pendikkisgem.org'a aittir. ©2010